Stres – czyli Substancja Twojego Rozwoju Energii Siły

Optymalny poziom stresu jest niezbędny dla efektywnego funkcjonowania człowieka. To właśnie taki stres pozwala nam się rozwijać, aktywuje nas do nowych działań i motywuje do dalszej pracy nad rozwojem naszej apteki. Równocześnie zbyt niski poziom stresu powoduje spadek motywacji, apatię i znudzenie. Zbyt wysoki z kolei – napięcie, trudności z koncentracją, lęk i zamęt w głowie, fizyczne zmęczenie, zwolnienie refleksu.

 

autorka: Olga Koc-Olszewska
trener/coach

 

Rozpocznijmy nasze rozważania od przytoczenie krótkiego fragmentu znanej powieści Lewisa Carrola. Otóż kiedy Alicja spotyka Czerwoną Królową, po wstępnej rozmowie – ni stąd ni zowąd – zaczynają biec. Po szybkim i wyczerpującym biegu Królowa zarządza wypoczynek. A co się dzieje z Alicją?

 

„Alicja rozejrzała się z ogromnym zdumieniem.

– Jak to? Przecież jestem pewna, że przez cały czas stałyśmy pod tym drzewem! Wszystko jest takie samo, jak było!

– Oczywiście, że jest! – powiedziała Królowa. – Czy chciałabyś, żeby było inaczej?

– Cóż, w naszym kraju – powiedziała wciąż jeszcze zadyszana Alicja – zwykle jest się w innym miejscu… jeżeli biegło się tak szybko i tak długo, jak my biegłyśmy.

– Musi to być powolny kraj! – powiedziała Królowa. – Bo tu, jak widzisz, trzeba biec tak szybko, jak się potrafi, żeby zostać w tym samym miejscu. Jeżeli chce się znaleźć w innym miejscu, trzeba biec co najmniej dwa razy szybciej!”.

 

Świat Lewisa Carrolla bardzo przypomina naszą rzeczywistość, gdzie trzeba biec bardzo szybko, aby pozostać w tym samym miejscu, a „co najmniej dwa razy szybciej” – żeby nadążać za wszystkimi zmianami. To świat, gdzie pojęcie stresu nosimy ze sobą. Decyzja podjęta w aptece w poniedziałek, we wtorek może okazać się już nieaktualna. Zauważmy zatem już pierwszą prawidłowość i wskazówkę: zaakceptujmy, pogódźmy się i traktujmy jako standard zmianę i brak możliwości utrzymywania status quo. To jest bowiem iluzja i droga donikąd, która może dostarczyć każdemu pracownikowi apteki niemałego stresu.

 

Wycinek z życia farmaceuty

Wyobraźmy sobie pewną sytuację. Inspektor sanitarny zażądał pewnych pisemnych wyjaśnień po odbytej kontroli. Dodatkowo, jedna z pracownic udaje się właśnie na urlop macierzyński, a do pracy przyjdą dwie stażystki. Ponadto w magazynie są znaczące braki. Jesteś kierownikiem apteki. To wszystko jest na Twojej głowie. Co się w tej sytuacji dzieje z Twoim ciałem, emocjami i zachowaniem?

 

Objawy stresu – wróg, a może sprzymierzeniec?

Pojawić się może szereg reakcji fizjologicznych: kołatanie serca, oddechu (tak jak w przypadku Alicji), wzmożona potliwość, napięcie mięśni rąk i nóg, sztywność karku, suchość w ustach, ucisk w gardle etc.; reakcji psychicznych – niepokój, rozdrażnienie, podejrzliwość, wrogość, odczuwanie nieokreślonego lęku, ataki złości, apatia, przygnębienie etc.; wskaźników behawioralnych – zwiększona pobudliwość, tiki nerwowe, impulsywność działania, utrata apetytu lub uczucie ciągłego głodu etc.

Stres jest naturalną, nieuniknioną częścią naszego życia. Dr Hans Selye podkreśla, że stres jest normalną reakcją biologiczną każdego organizmu – fizjologicznym zjawiskiem związanym z procesami życia. Stres towarzyszy każdemu z nas. Jest reakcją na codzienne wyzwania i życiowe zmiany negatywne, ale i pozytywne.

 

Jak zatem dbać o „swój poziom stresu?” O tym niebawem, w kolejnej odsłonie artykułu.