Program 75+: 14 tabletek gratis
– za 28 trzeba już zapłacić

Pacjenci domagają się wyjaśnień od Ministra Zdrowia, dlaczego lekarz w ramach programu 75+, nie może wypisać darmowej recepty na opakowanie zawierające 28 tabletek danego leku, choć może wypisać dwa opakowania po 14 – informuje portal Rfm24.pl, na który powołuje się serwis Rynekaptek.pl.

 

źródło: Rmf24.pl / Rynekaptek.pl

 

Lista „S” nie obejmuje wszystkich dawkowań i opakowań. Ten sam lek, gdy pudełko zawiera 14 tabletek lub 40 – jest darmowy. Ale 28 tabletek – już nie.

„Zapłaciłam 130 zł za lek (…), który miał być darmowy dla mojej mamy. Nie rozumiem, czym się różnią dwa opakowania po 14 od jednego po 28 i dlaczego lekarze o tym nie wiedzą” – skarży się pacjentka.

Lekarz nie może więc wypisać leku na cały miesiąc – 28 tabletek – od razu, bo wtedy senior płaci. Musi wypisywać takie opakowanie jak wskazuje resortowe obwieszczenie. Bezpłatne leki przysługują uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy, osoba wydająca lek może wydać lek w opakowaniu zawierającym różną o maksymalnie 10 proc. liczbę dawek niż określona na recepcie (czyli np. zamiast opakowania 14 tabl. można wydać 16 tabl.).