Drużyna (A)pteczna cz. IV

Twoja Drużyna A, tak jak pisałam w poprzednich częściach artykułu, dotarła się, działa sprawnie, rozumie cele i dąży do nich. Ty masz jednak plany rozwoju, które wymagają zatrudnienia nowego pracownika.

 

autorka: Olga Koc-Olszewska
trener/coach

 

Po kilku rozmowach o pracę decydujesz się na jednego z kandydatów. Doszedłeś do wniosku, iż najbardziej przydałby Ci się człowiek obdarzony cechami praktycznego organizatora. W miarę możliwości sprofilowałeś sobie go pod względem kompetencji i zadań przydzielanych w perspektywie czasu. I teraz czeka Cię bardzo ważne zadanie wprowadzenia go do zespołu.

Jak zapewne pamiętasz, każda drużyna przechodzi proces dojrzewania poprzez fazy: formułowania, burzliwości, kształtowania zasad i pełnej współpracy. Wiesz również, że pojawienie się nowej osoby powoduje, iż zespół ponownie przechodzi swoją ewolucję. Mając pełną świadomość tego zjawiska proponuję Ci, byś spojrzał na wcielenie nowego pracownika do swojej drużyny z dwóch perspektyw.

 

1. Perspektywa nowo zatrudnionego farmaceuty

Nowy, zwłaszcza młody farmaceuta może mieć wiele pytań, wątpliwości, a nawet uprzedzeń. Z jakiego powodu tak się dzieje? Łatwiej zrozumieć ów proces, gdy choć raz w życiu było się uczniem zmieniającym szkołę. Myślisz, że dołączasz do już zgranego środowiska, ponieważ wszyscy znają się od lat. Jesteś dla grupy zagadką, nie wiesz, jak Cię przyjmą. Nie znasz też zasad i obyczajów panujących w grupie. Podobne odczucia ma farmaceuta przychodzący do nowej apteki. Te obawy mogą powodować, że już od początku nie będzie czuł się komfortowo, przez co w pełni nie rozwiniesz swoich umiejętności i w konsekwencji straci na tym sama apteka.

 

2. Perspektywa zespołu już zatrudnionych farmaceutów

Z drugiej strony znajduje się Twój zespół. Informacja o tym, że dołączy do nich nowy kolega, może wzbudzić różnorakie odczucia. Być może będzie to obawa o swoje miejsce pracy, być może podejrzenie o brak zaufania, być może niechęć spowodowana ewentualnością rozbicia sprawnie działającej drużyny. Efekt? Spadek motywacji i wydajności poszczególnych osób.

 

Jak zapobiec spadkowi motywacji u osób w Twoim zespole?

Przygotuj zespół na przybycie nowej koleżanki/kolegi. Poinformuj swoich pracowników i wyjaśnij im dokładnie:

 • jakie są powody zatrudnienia;
 • jaki to będzie miało wpływ na ich pracę;
 • jeżeli zmieni się ich zakres obowiązków, to w jaki sposób;
 • od kiedy przyjdzie nowa osoba;
 • jaka będzie jej rola;
 • daj przyzwolenie na zadawanie pytań ze strony swoich pracowników.

 

Jak zapobiec spadkowi motywacji nowo zatrudnionej osoby?

Podobnie postępuj z nowo przyjętym do pracy farmaceutą. Jemu również wyjaśnij:

 • zasady pracy w Twojej aptece;
 • reguły, jakimi kieruje się Twój zespół;
 • jasno przedstaw mu cel jego pracy;
 • przedstaw zakres obowiązków;
 • zadbaj, aby poznał każdego z członków zespołu.