Co ma wspólnego wypad w góry z farmaceutą „na scenie” – cz. 6

Jeżeli jesteś dopiero na początku wspinaczki na „szczyt sukcesu” w wystąpieniach publicznych skorzystaj z haków, które na ścianie pozostawili Ci, co przeszli tą drogę przed Tobą. Naucz się wypróbowanych schematów, w końcu każdy przechodzi wydeptanymi ścieżkami, zanim nauczy się odnajdować własne.

 

autor: Jacek Olszewski
trener/coach

 

SCHEMAT I – STRUKTURA WYSTĄPIENIA

Opisz problem: podaj już funkcjonujące rozwiązanie, które się nie sprawdziło, następnie podaj nowe możliwe rozwiązanie, pamiętaj aby zawierało ono korzyści dla odbiorców oraz zakończ żądając podjęcia określonego działania.

 

  • „W związku z omawianym tematem na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda następująco. Jest tak, iż…”
  • „Do teraz rozwiązywaliśmy to w następujący sposób…”
  • „Analizując całą sytuację / biorąc pod uwagę fakty uważam/ wiem, że dobrze będzie rozpocząć/ zakończyć… Dzięki temu zyskacie Państwo… Unikniecie Państwo… Da to Państwu…”
  • „Oczekuję zatem… Do dzieła!”

 

SCHEMAT II – STRUKTURA WYSTĄPIENIA

Opisz problem: podaj argumenty jednej strony, argumenty drugiej strony oraz zakończ rachunkiem zysków i strat.

 

  • „Odwołując się do faktów, sytuacja wygląda następująco. Byliśmy świadkami… Kolejne zdarzenia, jakie miały miejsce to…”
  • „Jedni z państwa uważają, że…, dla innych oczywistym jest…”
  • „Porównajmy oba poglądy i zdecydujmy się na jedno rozwiązanie. Otóż…”

 

SCHEMAT III – STRUKTURA WYSTĄPIENIA

Opisz problem: podaj najczęściej zadawane pytania i udziel na nie odpowiedzi.

 

  • „W związku z omawianym tematem sytuacja wygląda następująco. Narodziło się więc wiele pytań o to, jak… Odpowiedź brzmi…”

 

Być może, na pierwszy rzut oka ilość wskazówek wyda się duża, nie wszystkich trzeba jednak użyć w jednym wystąpieniu. Podobnie jak z wyprawą w góry, zawsze dobieramy sprzęt właściwy do danych warunków. I co ważne, co odróżnia zawodowców od amatorów: należy oczekiwać nieoczekiwanego. Myślenie kategoriami „mnie to nie spotka”, „ja mam zawsze szczęście” może doprowadzić do konfrontacji z niepożądanymi zjawiskami tak podczas przemowy jak i wycieczki. Zawodowiec eliminuje przypadkowość wszędzie tam, gdzie to możliwe. Warto również w trakcie swojej mowy przyjąć zasady zawodowców, w końcu z tego powodu nazywa się ich właśnie zawodowcami. Ponadto – tak, jak ze zdrowiem – zdecydowanie lepiej jest przewidywać i zapobiegać niż leczyć.