Profesjonalista, czyli kto? – cz. 1

Wiele mówi się o profesjonalizmie w danej branży. Słyszymy o profesjonalnym mówcy motywacyjnym, profesjonalnym szefie, profesjonalnym pracowniku. Zanim jednak zaczniemy rozpatrywać ów termin, mając na względzie farmaceutę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest profesjonalista? O kim możemy tak powiedzieć i jakimi cechami taki pracownik się odznacza?

 

autorka: Anita Gałek
trener, coach ICF

 

Według Słownika Języka Polskiego PWN, profesjonalista to ktoś, kto ma duże umiejętności w jakiejś dziedzinie i doskonale wykonuje swoją pracę. Idąc dalej – będąc kierownikiem apteki i obserwując pracę swojego zespołu, można zadać kolejne pytania: Kiedy powiem, że farmaceuta ma duże umiejętności w swojej dziedzinie? I kiedy wreszcie – jako menedżer – stwierdzę, że mój pracownik doskonale wykonuje swoją pracę?

 

Spróbujmy zatem odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, próbując znaleźć uniwersalne cechy świadczące o tym, że farmaceuta ma duże umiejętności w swojej dziedzinie, co czyni go profesjonalnym. Będą to z pewnością:

 

Wiedza merytoryczna

Profesjonalny farmaceuta powinien posiadać wiedzę tak naprawdę z kilku dziedzin, nie tylko farmacji. We współczesnej aptece dobrze, gdy farmaceuta wykaże się wiedzą z zakresu kosmetologii, dermatologii, psychologii. To tylko niektóre zagadnienia, budujące autorytet farmaceuty i czyniące farmaceutę profesjonalnym.

 

Obsługa pacjenta

To również szerokie zagadnienie. Kiedy możemy powiedzieć, że farmaceuta z naszego zespołu świadczy profesjonalny serwis? Choćby wówczas, gdy – poza wiedzą merytoryczną – posiada duże zdolności interpersonalne. Zaliczyć możemy do nich komunikatywność (umiejętność rozmowy z pacjentem), empatię (która pozwala na zbudowanie relacji z klientem), uważność i wrażliwość (co pozwala na poświęcenie pełnej uwagi pacjentowi). Na profesjonalizm obsługi z pewnością wpływa również skuteczna sprzedaż.

 

Wizerunek farmaceuty i umiejętność zbudowania autorytetu

Należy podkreślić, że odpowiedni wizerunek farmaceuty wpływa również na to, że postrzegamy go jako profesjonalnego. Z pewnością pomaga w tym czysty i wyprasowany fartuch (lub uniform, będący standardem w danej aptece), odpowiednia fryzura, a w przypadku kobiet – skromny, nienarzucający się makijaż (w tym również manicure).