Karta Dużej Rodziny – apteki będą jednak uczestniczyły w programie

Wielodzietne rodziny będą mogły kupować leki taniej – informuje serwis Rynekzdrowia.pl, powołując się na doniesienia „Gazety Prawnej”. Resort zdrowia zdecydował o dołączeniu aptek do Karty Dużej Rodziny i rozpoczął prace nad przygotowaniem stosownej nowelizacji prawa farmaceutycznego.

 

źródło: Rynekzdrowia.pl / Gazetaprawna.pl

 

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny została uchwalona 5 grudnia 2014 r. Jeszcze na etapie konsultacji projektu jedną z najbardziej spornych kwestii było to, czy w programie powinny uczestniczyć apteki. Ustawodawca wstępnie zdecydował, że nie, biorąc pod uwagę obowiązujący zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny umożliwia bowiem informowanie społeczeństwa o tym, że dany przedsiębiorca uczestniczy w programie. Byłoby to więc odstępstwo od zasady zakazu reklamy aptek. Z tego względu Ministerstwo Zdrowia od wielu lat zajmowało niejednoznaczne stanowisko.

 

Aż do teraz. Jak się dowiedziała się „Gazeta Prawna”, decyzja o umożliwieniu aptekom uczestnictwa w programie już zapadła. Aktualnie w resorcie zdrowia trwają prace nad przygotowaniem odpowiedniej nowelizacji prawa farmaceutycznego. Wszelkie zmiany w obowiązujących przepisach Ministerstwo Zdrowia planuje jednak wprowadzić w ramach odrębnego projektu (z konsultacjami), a nie przy okazji jednej z procedowanych obecnie nowelizacji.