Perfekcjonizm – wada czy zaleta kierownika apteki? (cz. 2)

Do czego doprowadza kierownika apteki przesadny perfekcjonizm? Zwykle do poświęcania uwagi detalom i mikroszczegółom, co w konsekwencji skutkuje brakiem, by nie powiedzieć stratą czasu.

 

autorka: Anita Gałek
trener, coach ICF

 

Bywa, że menedżer zastanawia się, jak mógłby lepiej zorganizować sobie pracę, by nie cierpieć na chroniczny nadmiar obowiązków. W takim momencie warto zadać sobie pytanie, czy zbyt wiele nie biorę na siebie, czy nie wykonuję obowiązków za swoich farmaceutów, wreszcie – czy nie jest to efekt mojego nadmiernego perfekcjonizmu?

 

Perfekcjonizm niszczy nie tylko produktywność (poświęcanie czasu na analizowanie tego samego), ale również kreatywność (skupiamy się na jednym, rozpamiętujemy). Kierownik apteki, który jest perfekcjonistą, nie będzie w stanie zbudować dobrych relacji ze swoim zespołem farmaceutów. Dlaczego? Ponieważ nie będzie potrafił zaufać swoim ludziom. Otoczy ich nadmierną kontrolą, będzie patrzył im na ręce. Zawsze będzie miał przeświadczenie, że jego pracownicy nie wykonają danego zadania z należytą dokładnością. Wychodzi z założenia, że on sam najlepiej wykonałby powierzone im zadanie.

 

Warto mieć świadomość, że bycie szefem-perfekcjonistą nie jest dobre ani dla szefa, ani dla zespołu. Określenie perfekcyjnie wykonanego zadania jest bardzo subiektywne. To, co dla menedżera może wydawać się perfekcyjnie wykonane, wcale nie musi od razu przekładać się na sukces apteki. Myślenie ciągle o tym, co można jeszcze poprawić, co zmienić, by osiągnąć doskonałość, jest prostą drogą do wypalenia zawodowego. A gorszy od szefa-perfekcjonisty jest tylko szef wypalony zawodowo.

 

Kierownik apteki, który ma tendencje do perfekcjonizmu, może bardzo destrukcyjnie wpływać na młodych, niedoświadczonych farmaceutów. Taki szef oczekuje, że pracownik, mając dyplom farmaceuty, będzie bezbłędnie wykonywał swoje obowiązki. Brak doświadczenia wcale nie usprawiedliwi niewiedzy.

 

Jak wynika z powyższego, perfekcjonizm szefa niesie za sobą więcej szkody niż pożytku. Jak zatem postępować, gdy odkryje się w sobie pokłady perfekcjonizmu? Oto kilka wskazówek:

 • Przystępując do wykonania jakiegoś zadania, od razu wyznacz bardzo konkretny cel. Tak, by móc obiektywnie ocenić na koniec, czy cel został osiągnięty, czy nie. Najlepiej w kilku słowach opisać, po czym poznasz, że zadanie zostało dobrze wykonane.
 • Nie bądź zbyt drobiazgowy.
 • Nie porównuj się do innych.
 • Daj sobie prawo do popełniania błędów.
 • Staraj się nie oceniać innych.

 

Z drugiej strony, przecież kierownik apteki również może trafić na przełożonego-perfekcjonistę. Jak sobie radzić w takich sytuacjach, będąc pracownikiem?

 • Bądź punktualny i terminowy.
 • Zachowaj dystans i wyznacz granice własnego terytorium.
 • Spróbuj nie odbierać słów krytyki osobiście.
 • Nie szukaj na siłę błędów w swojej pracy, by móc ubiec szefa-perfekcjonistę.
 • Proponuj kreatywne rozwiązania danego problemu.
 • Przyznaj się do popełnionych błędów.
 • Okazuj szacunek kierownikowi.

Kończąc temat perfekcjonizmu chciałabym zaproponować krótki test, który pomoże zdefiniować, czy masz, Drogi Czytelniku, cechy perfekcjonisty. Jeśli tak, podejmij refleksję i spróbuj popracować nad sobą. Jeśli czujesz, że perfekcjonizm Ciebie nie dotyczy, spójrz na swój zespół farmaceutów. Może kryje się wśród nich perfekcjonista. Warto poświęcić mu czas i uwagę, by uniknąć negatywnych skutków takich zachowań.

 

Test na perfekcjonizm

 1. Czy lubisz ład i porządek? Czy jest to dla ciebie ważne, że robisz listy i plany, dbasz o najdrobniejsze szczegóły?
 2. Czy na to, czy coś jest dobre, czy złe, patrzysz przez pryzmat wysokich standardów moralnych?
 3. Czy zdarza Ci się, że na dopracowanie szczegółów poświęcasz tak wiele czasu, że później masz problemy z ukończeniem zadania?
 4. Czy masz problemy z pozbywaniem się różnych rzeczy, bo przecież kiedyś mogą się przydać?
 5. Czy inni ludzie lub ty sam uważasz, że praca pochłania Cię tak bardzo, że nie masz czasu dla przyjaciół ani na przyjemności?
 6. Czy trudno ci przyjąć pomoc innych, jeśli nie wyglądałaby dokładnie tak, jak sobie wyobrażasz?
 7. Czy miewasz problemy z wydawaniem pieniędzy na siebie lub innych, nawet jeśli Cię na to stać?

 

Jeśli odpowiedziałeś TAK na co najmniej cztery pytania, masz skłonność do perfekcjonizmu.
* źródło: „Coaching”, nr 3/2014 (24) maj-czerwiec