Apteka przyjazna pacjentom – cz. 1

Właściciele aptek i osoby nimi zarządzające często posługują się pojęciem „apteka przyjazna pacjentom”, przyznając niejednokrotnie, że ich apteka do takich właśnie należy. Ci nieco bardziej krytyczni wobec siebie deklarują, że mają jeszcze wiele do zrobienia w tej materii bądź przynajmniej zastanawiają się, jak powinna wyglądać apteka, do której pacjenci chcą chętnie wracać. Jak brzmi odpowiedź na to pytanie?

 

autorka: Anita Gałek
trener, coach ICF

 

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie należy powiedzieć sobie, co mnie jako pacjenta mogłoby skłaniać do odwiedzania jednego, ulubionego miejsca? Pomyślmy przez chwilę jak pacjent i być może wówczas poznamy odpowiedź na pytanie, czym jest przyjazna placówka?

 

A co mówią potencjalni pacjenci? Co sprawia, że wracają do danej placówki?

  • przystępne ceny,
  • lokalizacja (dogodny dojazd, darmowy parking),
  • miła i fachowa obsługa,
  • sprawna obsługa, brak kolejek,
  • dostępność towaru,
  • miłe otoczenie.

 

Zachęcam do analizy poszczególnych punktów, by zweryfikować, czy nasza apteka jest przyjazna pacjentom.

 

1. Przystępne ceny

Kilkakrotnie poruszany temat cen w aptekach nie raz dowiódł, że nie zawsze to kryterium decyduje o odwiedzalności pacjentów. Wiadomym jest, że nigdy nie doprowadzimy do sytuacji, w której każdy produkt w aptece będzie miał lepszą cenę niż konkurencja. Oczywiście można zbudować profil apteki i mieć na przykład konkurencyjne ceny na konkretną grupę preparatów, ale przyciągniemy wówczas jedynie określoną grupę pacjentów. Ważna jest świadomość, że o ile cena może być jednym z kryteriów wyboru, nie powinna być jedynym. Pamiętajmy, że nie tylko ze względu na ceny pacjenci wybierają naszą placówkę.

 

2. Lokalizacja (dogodny dojazd, darmowy parking)

Tutaj z pewnością nikt nie ma wątpliwości, że to, gdzie znajduje się apteka, bezpośrednio przekłada się na jej sukces sprzedażowy. Jest tu jednak różnica pomiędzy liczbą pacjentów w ogóle (odwiedzalnością) a liczbą pacjentów stałych, lojalnych. Z pewnością lokalizacja apteki blisko szpitala, kliniki czy przychodni sprzyja liczbie pacjentów i mowa tu raczej o pacjentach przypadkowych, którzy po wizycie u lekarza od razu chcą zrealizować receptę. Inaczej jest w przypadku apteki zlokalizowanej na osiedlu, gdzie raczej liczymy na lokalnego pacjenta. I tutaj mamy realny wpływ na to, czy do nas wróci, czy też w przyszłości będzie szukał innej placówki.

Ważne jest, czy apteka ma dogodne miejsce parkingowe. W dzisiejszych czasach wiele osób jest zmotoryzowanych, a dodatkowo wygodnych. Chcemy jak najbliżej podjechać, najchętniej pod same drzwi. Coraz częściej też pacjenci szukają miejsca, w którym można bezpiecznie pozostawić rower. Mając tę wiedzę, warto rozważyć, czy przy wejściu nie powinien znaleźć się stojak na rowery. Niby drobiazg, ale dbając o pacjenta, warto wziąć go pod uwagę.

Osoby, które nie posiadają własnego środka lokomocji, z pewnością będą brały pod uwagę, czy do danej apteki jest dogodny dojazd. Duże szanse na powodzenie sprzedażowe będą zatem miały apteki zlokalizowane przy węzłach komunikacyjnych.

Te wszystkie czynniki warto wziąć pod rozwagę, szukając nowej lokalizacji pod placówkę. Właściciele, czy kierownicy aptek już istniejących powinni jedynie przyjrzeć się tym warunkom i zweryfikować je, na tyle, na ile mogą podnieść komfort swoich pacjentów.

 

Analizy kolejnych punktów dokonamy w następnej odsłonie artykułu. Zapraszam do lektury!